חפש באתר

ידידו הטוב של האדם

כלבים תורמים לנו מבחינה פיזית, בריאותית, רגשית וחברתית. הם תורמים להתפתחות ילדים, מונעים תחושת בדידות, מספקים הנאה ושמחה ומעלים את המוראל. אבל עם הזכות, מגיעה גם האחריות שלכם בעלי הכלבים לדאוג לרווחתם ובריאותם, תוך התחשבות בסובבים אתכם.

כלבת

כלבת היא מחלה ויראלית הנגרמת על-ידי וירוס, כאשר צורת ההדבקה הנפוצה היא על פי רוב דרך רוק המועבר בנשיכה של בעל חיים הנגוע בכלבת. הגליל המזרחי מהווה בשנים האחרונות מוקד התפרצות לכלבת בכלבים ובחיות בר, כאשר אחד ההסברים לעלייה במספר המקרים הוא חצייה של חיות בר נגועות את הגבול לאיזורנו והדבקת כלבים משוטטים. הכלבת הינה מחלה מסוכנת קטלנית וחשוכת מרפא, ולכן חובה על פי חוק לחסן את הכלבים אחת לשנה.

שירותי חיסונים

מתוך רצון להקל על התושבים את חיסון הכלבים עד כמה שאפשר, הרחיב מערך הווטרינריה האיזורי את שעות החיסונים בצורה משמעותית. קיימות מספר דרכים לחיסון הכלבים:

כלבים משוטטים

כלבים המשוטטים באופן חופשי, גם אם הם שייכים לבעלים ומטופלים, מהווים סכנה לעצמם (דריסה, גניבה, חשיפה לכלבת) ולסביבה (נשיכה, התפרצות לכביש). לתשומת לבכם – על פי חוק, חלה חובה לקשור ברצועה כלב המצוי ברשות הרבים. המערך מתמקד בצמצום תופעת הכלבים המשוטטים על ידי לכידות יזומות ומתוזמנות.

מדיניות המערך בנושא כלבים משוטטים:

במטרה לייצר מרחב ציבורי בטוח לתושבים, לצמצם את תופעת הכלבים המשוטטים ולהגדיל את מספר הכלבים המחוסנים נגד כלבת, החל השירות הווטרינרי האזורי של אשכול גליל מזרחי-גולן בפעולות אכיפה, על פי חוק עבירות מנהליות סעיף 1,2, תקנות כלבת ופיקוח על כלבים.

קנסות מנהליים יוטלו על בעלי כלבים אשר לא יפעלו בהתאם לדרישות החוק:

 • כלב ללא רישיון/לא מחוסן 1500 ₪
 • כלב משוטט 500 ₪
 • אי דיווח על שינוי מקום מגורים/מות בעל החיים 250 ₪
 • כלבים מסוכנים 5000 ₪
 • ניתן לברר סטטוס חיסון בעל החיים באתר האינטרנט של מרכז השבבים הארצי באמצעות מספר שבב או שם בעל הכלב
 • לעדכון פרטים על הכלב, מקום מגורים, כלב מסוכן ובדיקת סטטוס חיסון הכלב – התקשרו למוקד 8451* של השירות הווטרינרי האזורי.

על פי תכנית עבודה שנתית ובהתאם לקריאות המוקד, יבצעו פקחי השירות הווטרינרי מבצעי אכיפה ביישובים בכדי לאתר כלבים משוטטים.

אנו מבקשים מכם, בעלי הכלבים, להסדיר את רישיון וחיסוני הכלב שבבעלותכם, למנוע שוטטות של הכלב ללא רצועה והשגחה, ולהימנע מעוגמת נפש של קבלת קנס מנהלי.

כלבים משוטטים ללא בעלים:

יועברו לכלביה הקרובה לעיקור/סירוס, קבלת חיסון, סימון וטיפול רפואי בהתאם לצורך. על פי חוק, חלה חובת הסגר של 10 ימים בכלביה (לשלילת מחלות) ולאחר מכן יחל תהליך מציאת בית לכלב.

כלבים משוטטים עם בעלים:

 • כלבים ללא רישיון בתוקף יועברו לכלבייה לקבלת חיסון, וטיפול רפואי בהתאם לצורך. על פי חוק, חלה חובת הסגר הכלב בכלבייה למשך 10 ימים (לשלילת מחלות). בעל הכלב יידרש בתשלום עבור הובלת הכלב לכלבייה, חיסון וימי ההסגר. הכלב ישוחרר עם התראה ראשונה ללא חיוב בקנס.

דברים נוספים שכדאי לדעת:

פירוט אגרות ותשלומים
האגרות הקבועות בחוק מפורסמות אחת לתקופה ע”י משרד החקלאות ופיתוח הכפר.
ניתן לבצע תשלומים באופן מקוון באתר –  למעבר לעמוד התשלומים הקליקו כאן

כלבים מסוכנים

על פי חוק להסדרת הפיקוח על כלבים, בעלי כלבים מסוכנים (אמסטף, בול טרייר, פיט בול טרייר, דוגו, פילה, רוטווילר) מחוייבים לפעול על פי הדרישות הבאות:

 • הכלב חייב להיות קשור ברצועה ומחסום על הפה כאשר מוצא לטיול
 • כלב מסוכן חייב להיות קשור בחצר או מוחזק באזור מגודר
 • דרישת גיל מינימלי (18 שנים) למי שמחזיק בכלב בעת הוצאתו לטיול
 • הכלב/ה חייבים לעבור עיקור / סירוס

בעל כלב אשר לא יעמוד בדרישות החוק ייקנס ללא התראה בקנס מנהלי.

חיסון כלבי נחייה

לאור חשיבותם של כלבי הנחייה עבור בעליהם, החליט מערך הווטרינריה האיזורי לדאוג לחיסוני המשושה והכלבת של כלבים אלו, ללא עלות. ייעשה מאמץ להגיע לביתו של בעל המוגבלות או למקום נוח ומוסכם על מנת להקל ככל האפשר על הבעלים ולספק שירות מהיר. לתיאום חיסון לכלב נחייה צרו קשר במוקד המערך הווטרינריה בטלפון 8451* או בפנייה מקוונת

העברת כלב לבעלותו של אחר

במידה ואתם מעוניינים למסור את כלבכם לבעלותו של אחר, עליכם לדווח על כך ע”י מילוי טופס העברת בעלות, לצרף צילום ת.ז של שני הצדדים( מוסר ומקבל). יש למלא את הטופס בשלמותו ולחתום עליו.בנוסף על הבעלים החדש לדאוג לתשלום אגרה עבור רישיון חדש ולהגיע לבדיקת וטרינר באחת מכלביות מערך הווטרינריה האיזורי. כך אחזקתו של הכלב וכל חובת בעלותו, לפי דרישות החוק, תוסב לבעליו החדש.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות